Home » Programmable Logic Controllers » Keyence KV-TP40 Temperature Analog Multi-input Unit (Multi-input 4-channel)

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence KV-TP40 Temperature Analog Multi-input Unit (Multi-input 4-channel)
Manufacturer: Keyence Part No: KV-TP40 Category: Programmable Logic Controllers Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KV-TP40 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Programmable Logic Controllers PLC |
| Number of Temperature Input Points | 4 ch |
| Input | Thermocoupler/Platinum temperature measuring resistor/Voltage and current |
| Voltage And Current | Voltage: -10 to +10 V (0.5 mV 1/40000) 0 V to 10 V (0.5 mV 1/20000) -5 V to +5 V (0.5 mV 1/20000) 0 V to 5 V (0.5 mV 1/10000) 1 V to 5 V (0.5 mV 1/8000) -100 mV to +100 mV (5 μV 1/40000) 0 mV to 100 mV (5 μV 1/20000) Current: 0 mA to 20 mA (2 μA 1/10000) 4 mA to 20 mA (2 μA 1/8000) |
| Indicated Accuracy | ±0.2% of F.S. (at 25°C ±5°C 77°F ±9°F ), ±0.4% of F.S. (at 0 to 50°C 32 to 122°F ) |
| Weight | Approx. 190 g |
| Insulation Mode | Between an input terminal and CPU: Photocoupler and transformer insulation, Between channels: Photocoupler and transformer insulation |
| Thermocoupler | K: -270.0 to 1372.0°C -454 to 2502°F J: -210.0 to 1200.0°C -346 to 2192°F T: -270.0 to 400.0°C -454 to 752°F E: -270.0 to 1000.0°C -454 to 1832°F N: -270.0 to 1300.0°C -454 to 2372°F R: -50.0 to 1768.0°C -58 to 3214°F S: -50.0 to 1768.0°C -58 to 3214°F B: 0.0 to 1820.0°C 32 to 3308°F WRe5-26: 0.0 to 2315.0°C 32 to 4199°F |
| Platinum Temperature Measuring Resistor | Pt100: -200.0 to 850.0°C -328 to 1562°F JPt100: -200.0 to 600.0°C -328 to 1112°F |
| Cold Junction Correction Precision | ±1°C ±1.8°F (during thermocouple input) |
- Brand: Keyence
Mfr # KV-TP40
$1,156.79
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected