| Product Code | IV2-G500CA |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Vision Sensors |
| Reference Distance | 20 to 500 mm 0.79″ to 19.69″ |
| Field of View | Installation distance of 20 mm 0.79″ : 10 (H) × 7.5 (V) mm 0.39″ (H) × 0.30″ (V) to Installation distance of 500 mm 19.69″ : 200 (H) × 150 (V) mm 7.87″ (H) × 5.91″ (V) |
| Number of Pixels | 752 (H) × 480 (V) |
| Focus Adjustment | Automatic *1 |
| Illumination | White LED |
| Lighting Method | Switchable between pulse lighting and DC lighting |
| Weight | Approx. 75 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50°C 32 to 122°F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP67 *2 |
| Relative Humidity | 35 to 85% RH (No condensation) |
| Exposure Time | 1/10 to 1/50000 |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Automation and Controls » Sensors » Vision Sensors » Keyence IV2-G500CA Sensor head Standard model Color AF type
- Brand: Keyence
Keyence IV2-G500CA Sensor head Standard model Color AF type
Mfr # IV2-G500CA
$1,580.66
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence IV2-G500CA Sensor head Standard model Color AF type” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.