| Product Code | IV2-G150MA |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Vision Sensors |
| Reference Distance | 40 to 150 mm 1.57″ to 5.91″ |
| Field of View | Installation distance of 40 mm 1.57″ : 8 (H) × 6 (V) mm 0.31″ (H) × 0.24″ (V) to Installation distance of 150 mm 5.91″ : 32 (H) × 24 (V) mm 1.26″ (H) × 0.94″ (V) *1 |
| Number of Pixels | 752 (H) × 480 (V) |
| Focus Adjustment | Automatic *2 |
| Illumination | White LED |
| Lighting Method | Switchable between pulse lighting and DC lighting |
| Weight | Approx. 75 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50°C 32 to 122°F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP67 *3 |
| Relative Humidity | 35 to 85% RH (No condensation) |
| Exposure Time | 1/20 to 1/50000 |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Automation and Controls » Sensors » Vision Sensors » Keyence IV2-G150MA Sensor head Narrow field of view sensor model Monochrome AF type
- Brand: Keyence
Keyence IV2-G150MA Sensor head Narrow field of view sensor model Monochrome AF type
Mfr # IV2-G150MA
$1,068.82
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence IV2-G150MA Sensor head Narrow field of view sensor model Monochrome AF type” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.