| Product Code | IV-500C |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Vision Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 % (including ripple) |
| Current Consumption | 0.6 A or less |
| Installed Distance | 50 to 500 mm 1.97″ to 19.69″ |
| View | Installed distance 50 mm 1.97″ : 25 (H) x 18 (V) mm 0.98″ (H) x 0.71″(V) to installed distance 500 mm 19.69″ : 210 (H) x 157 (V) mm 8.27″ (H) x 6.18″ (V) |
| Pixel | 752 (H) x 480 (V) 29.61″ (H) x 18.90″ (V) |
| Focus Adjustment | Manual |
| Illumination | White LED |
| Lighting Method | Pulse lighting/DC lighting is switchable |
| Weight | Approx. 270 g |
| Connector Type | M12 4pin connector *9 |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F (No freezing) |
| Exposure Time | 1/10 to 1/50,000 |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Automation and Controls » Sensors » Vision Sensors » Keyence IV-500C Sensor, Standard distance, Color, Manual focus model
- Brand: Keyence
Keyence IV-500C Sensor, Standard distance, Color, Manual focus model
Mfr # IV-500C
$1,063.07
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence IV-500C Sensor, Standard distance, Color, Manual focus model” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.