Home » Automation and Controls » Sensors » Fiber Optic Sensors » Keyence FU-16 Fiber Unit Through-Beam type

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence FU-16 Fiber Unit Through-Beam type
Manufacturer: Keyence Part No: FU-16 Category: Fiber Optic Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FU-16 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Fiber Optic Sensors |
| Optical Axis Diameter (Standard Target to Be Detected) | ø2.5 mm 0.098" |
| Minimum Detectable Object | Object with a diameter of 0.1 mm 0.004" *2 |
| Weight | Approx. 8 g |
| Ambient Temperature | -40 to +70 °C -40 to 158 °F |
| Beam Emitting Direction | Side |
| Aperture Angle | Approx 6° |
- Brand: Keyence
Mfr # FU-16
$173.06
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected