| Product Code | PRD18-7DP |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Control Output | ≤ 200 mA |
| Sensing Distance | 7mm |
| Sensing Side Diameter | Ø18mm |
| Hysteresis (Distance) | Max. 10% of sensing distance |
| Standard Sensing Target | 20×20×1mm(iron) |
| Response Frequency | 300Hz |
| Ambient Temperature Range | -25 to 70 ℃, storage: -30 to 80 ℃ (no freezing or condensation) |
| Ambient Humidity Range | 35 to 95 %RH, storage: 35 to 95 %RH (no freezing or condensation) |
| Installation | Flush |
Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Autonics PRD18-7DP Cylindrical Inductive Long-Distance Proximity Sensors
- Brand: Autonics
Autonics PRD18-7DP Cylindrical Inductive Long-Distance Proximity Sensors
Mfr # PRD18-7DP
$35.65
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Autonics |
|---|
Be the first to review “Autonics PRD18-7DP Cylindrical Inductive Long-Distance Proximity Sensors” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.