| Product Code | UTRCM18-1300D-IL2 |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Sensing Distance | 120 to 1300 mm |
| Response Time | ≤ 100 ms |
| Resolution | ≥ 0.175 mm |
| Switching Frequency | ≥ 10 Hz |
| Ambient Temperature | -25 to 70 ℃, storage: -40 to 85 ℃ (no freezing or condensation) |
Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Autonics UTRCM18-1300D-IL2 Cylindrical Ultrasonic Sensors
- Brand: Autonics
Autonics UTRCM18-1300D-IL2 Cylindrical Ultrasonic Sensors
Mfr # UTRCM18-1300D-IL2
$301.53
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Autonics |
|---|
Be the first to review “Autonics UTRCM18-1300D-IL2 Cylindrical Ultrasonic Sensors” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.