| Product Code | AS80-50DP3 |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Control Output | PNP Normally Open+Normally Closed |
| Wire Type and Power | DC 4-wire type12-48VDC @(=) |
| Current Specification | Current consumption: Max. 20mA |
| Sensing Distance | 50mm |
| Sensing Side Size | Frame size 80mm |
| Standard Sensing Target | 150×150×1mm(iron) |
| Response Frequency | 30Hz |
| Sensing Type | Upper sensing type |
| Approximate Weight | Approx. 470g |
| Ambient Temperature Range | -25 to 70℃, storage: -30 to 80℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 95% RH, storage: 35 to 95% RH |
Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Autonics AS80-50DP3 Rectangular Inductive Long-Distance Proximity Sensors
- Brand: Autonics
Autonics AS80-50DP3 Rectangular Inductive Long-Distance Proximity Sensors
Mfr # AS80-50DP3
$159.70
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Autonics |
|---|
Be the first to review “Autonics AS80-50DP3 Rectangular Inductive Long-Distance Proximity Sensors” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.