Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1102712 Diffuse Reflective Laser Distance Measurement Sensor
Sick 1102712 Diffuse Reflective Laser Distance Measurement Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1102712 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1102712 |
| Alternative Part Number | WTT2SL-2N3492S02 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 50 mA |
| Switching Output | NPN |
| Maximum Sensing Range | 50 mm ... 800 mm |
| Sensing Range | 50 mm ... 800 mm |
| Response Time | Typ. 90 ms |
| Light Source | Laser |
| Light Type | Infrared light |
| Laser Class | 1 |
| Enclosure Rating | IP67 |
- Brand: Sick
Mfr # 1102712
$326.33
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
