Home » Connectors and Interconnects » Circular Connectors » Circular Connector Assemblies » Pepperl+Fuchs V1-W-BK Field-Wireable Female Connector

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs V1-W-BK Field-Wireable Female Connector
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: V1-W-BK Category: Circular Connector Assemblies Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | V1-W-BK |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Connectors and Interconnects Circular Connectors Circular Connector Assemblies |
| Operating Voltage | max. 250 V AC/DC |
| Operating Current | max. 4 A |
| Number of Pins | 4 |
| Connection | socket |
| Ambient Temperature | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # V1-W-BK
$17.84
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected