Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Pepperl+Fuchs RL28-8-H-2000-IR/47/105 Background Suppression Photoelectric Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs RL28-8-H-2000-IR/47/105 Background Suppression Photoelectric Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: RL28-8-H-2000-IR/47/105 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | RL28-8-H-2000-IR/47/105 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC |
| Switching Frequency | 250 Hz |
| Background Suppression | max. + 10 % of the upper limit of the detection range |
| Response Time | 2 ms |
| Detection Range | 20 ... 2000 mm |
| Minimum Detection Range | 20 ... 200 mm |
| Maximum Detection Range | 20 ... 2000 mm |
| Light Source | IRED |
| Connector Type | plastic |
| Ambient Temperature | -40 ... 60 °C (-40 ... 140 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # RL28-8-H-2000-IR/47/105
$247.26
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected