| Product Code | PMI120-F90-IU-V1 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Linear Position Measuring |
| Output Type | 1 current output: 4 … 20 mA | 1 voltage output: 0 … 10 V |
| Operating Voltage | 18 … 30 V DC |
| Operating Voltage Indicator | LED green |
| Switching Element Function | analog, current or voltage output |
| Repeat Accuracy | ± 0.1 mm |
| Resolution | 125 µm |
| Linearity Range | 1 … 119 mm |
| Linearity Error | within measuring range: ± 0.8 mm | within linearity range: ± 0.4 mm |
| Measuring Range | 0 … 120 mm |
| Object Distance | 0.5 … 3 mm , recommended: 2 mm |
| Connection Type | 4-pin, M12 x 1 connector |
| Ambient Temperature | -25 … 70 °C (-13 … 158 °F) |
Home » Automation and Controls » Sensors » Linear Position Measuring » Pepperl+Fuchs PMI120-F90-IU-V1 Inductive Linear Positioning System
Pepperl+Fuchs PMI120-F90-IU-V1 Inductive Linear Positioning System
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: PMI120-F90-IU-V1 Category: Linear Position Measuring
| Manufacturer | Pepperl+Fuchs |
|---|
Be the first to review “Pepperl+Fuchs PMI120-F90-IU-V1 Inductive Linear Positioning System” Cancel reply
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # PMI120-F90-IU-V1
$377.05
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.