Home » Automation and Controls » Sensors » Encoders » Pepperl+Fuchs ENI58IL-H12BA5-1024UD1-RC1 Incremental Rotary Shaft Encoder

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs ENI58IL-H12BA5-1024UD1-RC1 Incremental Rotary Shaft Encoder
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: ENI58IL-H12BA5-1024UD1-RC1 Category: Encoders Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | ENI58IL-H12BA5-1024UD1-RC1 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Encoders |
| Output Type | push-pull or RS422 (universal output driver, output level depending on input voltage) |
| Operating Voltage | 4.75 ... 30 V DC , Reverse polarity protection |
| Maximum Permissible Ambient Temperature | max. 80 °C (max. 176 °F) |
| Load Current | max. per channel 40 mA , short-circuit protected |
| Output Frequency | max. 400 kHz |
| Linearity Error | ± 0.025 ° |
| Detection Type | photoelectric sampling |
| Connector Type | M12 connector, 8-pin | M12 connector, 5 pin | M23 connector, 12-pin | 10-pin MIL connector | 7-pin MIL connector |
| Operating Temperature | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) , cable, fixed installation | -5 ... 85 °C (23 ... 185 °F) , cable, movable installation |
| Pulse Count | max. 5000 |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # ENI58IL-H12BA5-1024UD1-RC1
$308.28
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected