Home » Automation and Controls » Sensors » Contact Displacement Sensors (Probes) » Keyence GT-72A Amplifier Unit, DIN Rail Type, NPN
Keyence GT-72A Amplifier Unit, DIN Rail Type, NPN
Manufacturer: Keyence Part No: GT-72A Category: Contact Displacement Sensors (Probes)
Specifications
| Product Code | GT-72A |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Contact Displacement Sensors (Probes) |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC, Ripple (P-P) 10 % or less *3 |
| Output Details | NPN output |
| Power Saving (Eco) | At 12 V: 600 mW (50 mA) or less, At 24 V: 840 mW (35 mA) or less |
| Response Time | hsp (1.5 ms) , 5 ms, 10 ms, 100 ms, 500 ms, 1 s, 5 s |
| Display Resolution | 1 µm 0.000039" |
| Measured Value Display | 6-digit 7-segment LED (red) |
| Other Displays | 2-color 13-level bar LED display (red, green), indicators (red, green) |
| Weight | Approx. 110 g (including the power cable) |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
| Main Unit/expansion Unit | Expansion unit *2 |
| Normal | At 12 V: 1,140 mW (95 mA) or less, At 24 V: 1,200 mW (50 mA) or less |
- Brand: Keyence
Mfr # GT-72A
$352.93
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
