Home » Automation and Controls » Machine Vision » Vision Systems » Keyence CA-LM0510 Telecentric macro lens 0.5-1.0x

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence CA-LM0510 Telecentric macro lens 0.5-1.0x
Manufacturer: Keyence Part No: CA-LM0510 Category: Vision Systems Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | CA-LM0510 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Machine Vision Machine Vision Accessories |
| Resolution | x0.5: 6.7 µm 0.26 Mil , x1.0: 3.4 µm 0.13 Mil *4 |
| Ambient Temperature / Humidity Range | 0 to +50°C 32 to 122°F , 80% RH or less (no condensation) |
| F-stop Range (Aperture) | 5 to CLOSE (F-stop: 2.8 to CLOSE) |
| Optical Magnification (Reference Magnification) | x0.5 to x1.0 |
| Compatible Image Sensor Size | 2/3" |
| Weight | Approx. 220 g |
| WD (at Reference Magnification) | x0.5: 111 mm 4.37" , x1.0: 78 mm 3.07" *2 |
| 1/3" | 3.6 x 4.8 mm to 7.2 x 9.6 mm 0.14" x 0.19" to 0.28" x 0.38" |
| 1/2" | 4.8 x 6.4 mm to 9.6 x 12.8 mm 0.19" x 0.25" to 0.38" x 0.50" |
| 2/3" | 6.6 x 8.8 mm to 13.2 x 17.6 mm 0.26" x 0.35" to 0.52" x 0.69" |
| Depth-of-field | x0.5: 5.12 mm 0.20" , x1.0: 1.28 mm 0.05" *3 |
| Maximum TV Distortion | x0.5: -0.4 %, x1.0: -0.1 % |
- Brand: Keyence
Mfr # CA-LM0510
$679.11
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected