Home » Automation and Controls » Machine Vision » Vision Systems » Keyence CA-LHE25 Super resolution C mount lens

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence CA-LHE25 Super resolution C mount lens
Manufacturer: Keyence Part No: CA-LHE25 Category: Vision Systems Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | CA-LHE25 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Machine Vision Machine Vision Accessories |
| Resolving Power | 160 cycles/mm at center, 80 cycles/mm on periphery |
| Ambient Temperature / Humidity Range | 0 to +50°C 32 to 122°F , 80% RH or less (No condensation) |
| F-stop Range (Aperture) | F2.0 to F16 |
| Focal Point | 25 mm 0.98" |
| Compatible Image Sensor Size | ø23 mm ø0.91" (full-size C-mount) |
| Weight | Approx. 260 g |
| Mount | C-mount |
| Minimum WD | 0.15 m 0.5' |
| TV Distortion | -0.57 % |
- Brand: Keyence
Mfr # CA-LHE25
$1,983.02
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected