Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Autonics BX3M-PFR Universal AC/DC Photoelectric Sensors (Wire Terminal Type)

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Autonics BX3M-PFR Universal AC/DC Photoelectric Sensors (Wire Terminal Type)
Manufacturer: Autonics Part No: BX3M-PFR Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | BX3M-PFR |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Control Output | Relay |
| Current Consumption | Max. 3VA |
| Sensing Distance | 3m |
| Response Time | Max. 20ms |
| Sensing Type | Retroreflective type(built-in polarizing filter) |
| Sensing Target | Opaque material of min. Ø60mm |
| Light Source | Red LED(660nm) |
| Approximate Weight | Approx. 148g |
| Ambient Temperature Range | -20 to 55℃, storage: -25 to 70℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH |
- Brand: Autonics
Mfr # BX3M-PFR
$122.28
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected