Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Autonics BX15M-TFR-T Universal AC/DC Photoelectric Sensors (Wire Terminal Type)
Autonics BX15M-TFR-T Universal AC/DC Photoelectric Sensors (Wire Terminal Type)
Manufacturer: Autonics Part No: BX15M-TFR-T Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | BX15M-TFR-T |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Control Output | Relay |
| Current Consumption | Emitter/Receiver: Max. 3VA |
| Sensing Distance | 15m |
| Response Time | Max. 20ms |
| Sensing Type | Through-beam type |
| Sensing Target | Opaque material of min. Ø15mm |
| Light Source | Infrared LED(850nm) |
| Approximate Weight | Approx. 226g |
| Ambient Temperature Range | -20 to 55℃, storage: -25 to 70℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH |
- Brand: Autonics
Mfr # BX15M-TFR-T
$110.80
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
