Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Autonics BRQT20M-TDTA-P Cylindrical Photoelectric Sensors
Autonics BRQT20M-TDTA-P Cylindrical Photoelectric Sensors
Manufacturer: Autonics Part No: BRQT20M-TDTA-P Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | BRQT20M-TDTA-P |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Control Output | PNP open collector |
| Current Consumption | Emitter/Receiver: Max. 20mA |
| Sensing Distance | 20m |
| Response Time | Max. 1ms |
| Sensing Type | Through-beam type |
| Sensing Target | Opaque material of min. Ø7mm |
| Light Source | Red LED(660nm) |
| Approximate Weight | Approx. 220g (approx. 140g) |
| Ambient Temperature Range | -25 to 60℃, storage: -30 to 70℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH |
- Brand: Autonics
Mfr # BRQT20M-TDTA-P
$148.50
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
