| Product Code | BRQM20M-TDTA |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Control Output | NPN open collector |
| Current Consumption | Emitter/Receiver: Max. 20mA |
| Sensing Distance | 20m |
| Response Time | Max. 1ms |
| Sensing Type | Through-beam type |
| Sensing Target | Opaque material of min. Ø7mm |
| Light Source | Red LED(660nm) |
| Approximate Weight | Approx. 220g (approx. 140g) |
| Ambient Temperature Range | -25 to 60℃, storage: -30 to 70℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Autonics BRQM20M-TDTA Cylindrical Photoelectric Sensors
- Brand: Autonics
Autonics BRQM20M-TDTA Cylindrical Photoelectric Sensors
Mfr # BRQM20M-TDTA
$120.55
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Autonics |
|---|
Be the first to review “Autonics BRQM20M-TDTA Cylindrical Photoelectric Sensors” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.