Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Pepperl+Fuchs OBT350-R100-2EP-IO-0,3M-V1 Laser Triangulation Background Suppression Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs OBT350-R100-2EP-IO-0,3M-V1 Laser Triangulation Background Suppression Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: OBT350-R100-2EP-IO-0,3M-V1 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | OBT350-R100-2EP-IO-0,3M-V1 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Optical Sensors Distance Measuring |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC |
| Switching Frequency | 500 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Detection Range | 5 ... 350 mm |
| Minimum Detection Range | 5 ... 25 mm |
| Maximum Detection Range | 5 ... 350 mm |
| Adjustment Range | 25 ... 350 mm |
| Reference Target | standard white, 100 mm x 100 mm |
| Light Source | LED |
| Ambient Temperature | -40 ... 60 °C (-40 ... 140 °F) , cable, fixed installation | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) , movable cable not appropriate for conveyor chains |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # OBT350-R100-2EP-IO-0,3M-V1
$134.90
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected