| Product Code | PSN30-10AO |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Control Output | Normally Open |
| Wire Type and Power | AC 2-wire type100-240VAC~ |
| Current Specification | Leakage current: Max. 2.5mA |
| Sensing Distance | 10mm |
| Sensing Side Size | Frame size 30mm |
| Standard Sensing Target | 30×30×1mm(iron) |
| Response Frequency | 20Hz |
| Sensing Type | Standard type(front sensing type) |
| Approximate Weight | ≈ 92g (≈ 161g) |
| Ambient Temperature Range | -25 to 70℃, storage: -30 to 80℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 95% RH, storage: 35 to 95% RH |
Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Autonics PSN30-10AO Rectangular Inductive Proximity Sensors
- Brand: Autonics
Autonics PSN30-10AO Rectangular Inductive Proximity Sensors
Mfr # PSN30-10AO
$42.28
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Autonics |
|---|
Be the first to review “Autonics PSN30-10AO Rectangular Inductive Proximity Sensors” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.