| Product Code | CV-5002 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Machine Vision Vision Systems |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 % |
| Current Consumption | 2.2 A (2 cameras at maximum load) |
| Camera Input | Two color/monochromecameras (CV-035C/S035C/H035C/035M/S035M/H035M can beconnected. Mixedconnection is possible.) |
| Measurement Area | 128 locations per program |
| Number of Pixels | • 512 (H) × 480 (V), Approx 240,000 pixels • 640 × 480 (V),Approx 310,000pixels |
| Main Processor For Image Processing | DSP |
| Weight | Approx. 1,250 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Number of Registered Settings | SD cards 1 and 2 can each hold 1000 programs (depending on the size of the SDcard and the size of the programs), external switching possible |
| Internal Memory Capacity | SD card slot x2 (SDHC compatible)Compatible with OP-87133 (512 MB: standard in SD1 slot for CV-5502/5002),CA-SD1G (1GB: standard in SD1 slot for CV-5702), CA-SD4G (4GB: SDHC) |
| Number of Screens That Can Be Registered | Maximum 1000 screens for each program (depending on SD card size),Compressed saves possible |
| Mask Area | 4 locations per area |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Automation and Controls » Machine Vision » Vision Systems » Keyence CV-5002 Digital Image Sensor/Controller
- Brand: Keyence
Keyence CV-5002 Digital Image Sensor/Controller
Mfr # CV-5002
$5,739.52
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence CV-5002 Digital Image Sensor/Controller” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.