Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Pepperl+Fuchs LA31/LK31/25/31/115 Through-Beam Photoelectric Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs LA31/LK31/25/31/115 Through-Beam Photoelectric Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: LA31/LK31/25/31/115 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LA31/LK31/25/31/115 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Operating Voltage | 24 ... 240 V AC | 12 ... 240 V DC |
| Switching Frequency | ≤ 20 Hz |
| Power Consumption | Emitter: ≤ 1 VA | Receiver: ≤ 1 VA |
| Response Time | ≤ 25 ms |
| Effective Detection Range | 0 ... 30 m |
| Threshold Detection Range | 43 m |
| Light Source | LED |
| Emitter | LA31/115 |
| Receiver | LK31/25/31/115 |
| Ambient Temperature | -25 ... 55 °C (-13 ... 131 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # LA31/LK31/25/31/115
$125.15
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected