Home » Automation and Controls » Sensors » Encoders » Pepperl+Fuchs EVM58N-011IZR0BN-1213 Multiturn Absolute Rotary Encoder

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs EVM58N-011IZR0BN-1213 Multiturn Absolute Rotary Encoder
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: EVM58N-011IZR0BN-1213 Category: Encoders Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | EVM58N-011IZR0BN-1213 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Encoders |
| Device Type | Multiturn absolute rotary encoder |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC |
| Power Consumption | max. 4 W |
| Overall Resolution | up to 30 Bit |
| Linearity | ± 0.5 LSB (12 Bit) , |
| Detection Type | photoelectric sampling |
| Connector Type | Ethernet: 2 sockets M12 x 1, 4-pin, D-coded | Supply: 1 plug M12 x 1, 4-pin, A-coded |
| Operating Temperature | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # EVM58N-011IZR0BN-1213
$1,159.79
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected