| Product Code | BC5150 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Number of Bus Terminals | 64 (255 with K-bus extension) |
| Data Transfer Rate | automatic detection up to 1 Mbaud |
| Bus Interface | open style connector, 5-pin |
| Configuration | via KS2000 or fieldbus |
| PLC Data | CANopen | BC5150 |
| Weight | approx. 100 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Automation and Controls » Controllers » I-O Systems » Beckhoff BC5150 CANopen Compact Bus Terminal Controller
- Brand: Beckhoff
Beckhoff BC5150 CANopen Compact Bus Terminal Controller
Mfr # BC5150
$735.08
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff BC5150 CANopen Compact Bus Terminal Controller” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.