| Product Code | KL5101 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Technology | incremental encoder interface RS422 |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Number of Channels | 1 incremental encoder + 1 input |
| Weight | approx. 85 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff KL5101 Bus Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: KL5101 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff KL5101 Bus Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # KL5101
$167.63
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.