| Product Code | EL6695 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Technology | primary side: E-bus (terminal strand), secondary side: 2 x 100 Mbit/s Ethernet, RJ45, In/Out |
| Function | EtherCAT distributed clock synchronization, data exchange |
| Power Supply | primary: via the E-bus, secondary: via connector, 24 V |
| Current Consumption | primary: E-bus 400 mA; secondary: 70 mA/24 V |
| Number of Ports | 2 x EtherCAT input/output |
| Weight | approx. 75 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff EL6695 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL6695 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL6695 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL6695
$774.79
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.