| Product Code | EL6652-0010 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Technology | EtherNet/IP¢ adapter terminal |
| Power Supply | via the E-bus |
| E-Bus Current Consumption | typ. 400 mA |
| Protocol | EtherNet/IP¢ |
| Number of Channels | 1 |
| Configuration | via EtherCAT master |
| Weight | approx. 75 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff EL6652-0010 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL6652-0010 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL6652-0010 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL6652-0010
$938.14
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.